Ohio High School Baseball Coaches Association

 

All Ohio Series Presented By "Augusta Sportswear Brands"

 

2019 

All Ohio Series presented by Augusta Sports Brand Program

 

To follow the games go to Game Changer at:

https://gc.com/g/ohsbca2019

 

 

The OHSBCA Senior All Star Series will

be held June 13-14 at Bill Davis Stadium on the campus of The Ohio State University.

2019 All Ohio Series Presented By "Augusta Sportswear Brands" Itinerary

 

2019 All-Ohio Series

Presented by Augusta Sportswear Brands Itinerary

Thursday, June 13th

 

8:00 AM          Director to meet with all Team Coordinators @ OHSBCA HOF Room

Royal Blue and Red Team Registration/Pictures/60 Times:

8:10-8:30         Royal Blue and Red Team Registration at Bill Davis Stadium entrance

8:40-8:55         Red Team Pictures

8:50-9:10         Royal Blue Team 60’s

9:10-9:30         Red Team 60’s

9:15-9:30         Royal Blue Team Pictures

 Green and Navy Blue Team Registration/Pictures/60 Times:

8:30-8:50         Green and Navy Blue Team Registration at Bill Davis Stadium entrance

9:00-9:15         Navy Blue Team Pictures

9:10-9:30         Green Team 60’s

9:30-9:50         Navy Blue Team 60’s

9:35-9:50         Green Team Pictures 

Game 1 Preparation:

9:30-10:00       Red Team stretch/throw/BP 3rd baseline

                        Royal Blue Team stretch/throw/BP 1st baseline

10:00-10:15     Royal Blue Team Pregame

10:15-10:30     Red Team Pregame

10:30               National Anthem

                        Navy Blue Team line up with Red Team along 3rd baseline

                         Green Team line up with Royal Blue Team along 1st baseline

 10:35               Game 1 (7 innings) Royal Blue Team (H) vs. Red Team (V)

11:30               Green Team BP 1st base cages / Navy Blue Team BP 3rd base cages

12:00 PM        Green and Navy Blue Teams Eat Lunch

12:35               Game 1 cannot start a new inning (2 hour time limit for 7 inning game)

12:45               Red and Royal Blue Teams eat lunch after completion of their game

12:50               Green Pregame

1:05                 Navy Blue Pregame

 1:20                 Game 2 (7 innings) Green Team (H) vs. Navy Blue Team (V)

3:20                Game 2 cannot start a new inning (2 hour time limit for 7 inning game)

 3:35                 Royal Blue Pregame

 3:50                 Green Pregame (if needed)

 4:00                 Game 3 (9 innings) Green Team  (H) vs. Royal Blue Team (V)

  6:00                 Red and Navy Blue Teams Eat Dinner

6:30                 Game 3 cannot start a new inning (2 ½ hour time limit for 9 inning game)

6:45                 Presentation of Certificates – Game 4 teams then Game 3 teams

 7:00                 Navy Blue Pregame

 7:15                 Red Pregame

 7:30                 Game 4 (9 innings) Red Team (H) vs. Navy Blue Team (V)

                        Green and Royal Blue Teams Eat Dinner

9:30                 Green and Royal Blue Teams board bus to be transported to Hyatt

10:00               Game 4 cannot start a new inning (2 ½ hour time limit for 9 inning game)

10:15               Red and Navy Blue Teams board bus to be transported to Hyatt

10:30               Pizza will be delivered for all teams

12:00 AM        Room Check with Team Coordinators and Lights Out

 2019 All-Ohio Series

Presented by Augusta Sports Itinerary

Friday, June 14th

8:00 AM          Green Team and Coaches to eat Breakfast

8:20                 Red Team and Coaches to eat Breakfast

8:45                 Bus Transportation to Bill Davis Stadium for Green and Red Teams

8:40                 Navy Blue Team and Coaches to eat Breakfast

9:00                 Royal Blue Team and Coaches to eat Breakfast

9:30                 Bus Transportation to Bill Davis for Navy Blue and Royal Blue Teams

                        ALL PLAYERS CHECKED OUT OF HYATT PLACE

9:00                 Green Team stretch, throw, BP – 1st  Base Dugout and Cage

                        Red Team stretch, throw, BP – 3rd Base Dugout and Cage 

9:30                 Green Team Pregame

9:45                 Red Team Pregame

10:00               National Anthem

Navy Blue Team line up with Red Team along 3rd Baseline

Royal Blue Team line up with Green Team along 1st Baseline

 10:05               GAME 5 (9 innings) RED TEAM (V) vs. GREEN TEAM (H)

11:30               Navy Blue Team BP – 3rd Base Cage

                        Royal Blue Team BP – 1st Base Cage

12:35               Game 5 cannot start new inning (2 ½ hour time limit for 9 inning game)

12:50               Presentation of Red and Green Team Outstanding Player Awards

                         Red and Green Teams are allowed to leave              

1:05                 Royal Blue Team warm up in Right Field then enter 1st Base Dugout

                        Navy Blue Team warm up in Left Field then enter 3rd Base Dugout

1:20                 Royal Blue Team Pregame

1:35                 Navy Blue Team Pregame

 1:50                 Game 6 (9 innings) NAVY BLUE TEAM (V) vs. ROYAL BLUE TEAM (H)

 

4:20                 Game 6 cannot start new inning (2 ½ hour time limit for 9 inning game)

4:35                 Presentation of Navy Blue and Royal Blue Team Outstanding Player

4:50                 Stadium Clean Up

5:00                 Board Meeting

RED TEAM

No. Player Name Position Height Weight High School District Division Coach College
1 Phillip Cole OF/2B 5' 8" 180 Bishop Hartley C II Chris Sawyer  
2 Fischer Nance OF/RHP 5' 10" 160 Newark Catholic C IV John Cannizzaro  
3 Ethan Love RHP/SS 6' 180 Tuscarawas Valley E III Josh Jarvis  
4 Anthony Sinicropi OF/LHP 5' 11" 170 Richmond Edison E III Mike Collopy Kent State University
5 Andrew Miller SS/2B 5' 9" 175 Berlin Hiland E IV Chris Dages Mount Vernon Nazarene University
6 Zane Mirgon RHP/1B 6' 1" 195 Berne Union C IV Chad Cupp Heidelberg University
7 Garrett Myers 2B/SS 5'10 195 Utica C III Bren Henderson  
8 Chase Whisner SS/RHP 6' 1" 175 Licking Valley C II Adam Arcuri Wittenberg University
9 Garrett Davis RHP 6' 1" 160 Lancaster C I Corey Conn Northwood University
10 Tyler Ross 1B/SS 6' 2" 196 Olentangy Orange C I Tom Marker Bowling Green State University
11 Luke Myers RHP/OF 6' 2" 200 Johnstown-Monroe C III Micheal Sandman Ashland University (Football)
12 Noah Laurent SS/2B 5' 10" 175 Gahanna Lincoln C I Michael Shade Sinclair Community College
13 Nick Cunningham RHP/2B 6' 1" 160 Fredericktown C III Ryan Hathaway Wittenberg University
14 Mitchell Okuley OF/C 6' 2" 185 Olentangy Liberty C I Ty Brenning The Ohio State University
15 Clayton L. Criss C/2B 5' 10" 175 Steubenville E II Fred Heatherington  
16 Gavin Thompson 3B/C 6' 190 John Glenn E II Brad Barclay Denison University
20 Jack Metzger RHP/OF 6' 5" 185 Olentangy Liberty C I Ty Brenning Dartmouth College
21 Ethan Swincicki C/1B 5' 11" 195 New Albany C I Dave Starling  
22 Cade Brintlinger RHP/2B 6' 2'' 200 West Jefferson C III Jason Bogenrife  
23 Shane Jones OF/RHP 6' 1" 200 West Holmes E II Bill Pim Ashland University
                   
  Scott Manahan Coach     Bishop Watterson C II    
  Corey Conn Coach     Lancaster C I    
  D.J. Butler Coach     Barnesville E III    
                   

     GREEN TEAM

No. Player Name Position Height Weight High School District Division Coach College
1 Tucker Craft RHP/2B 5' 11'' 165 Bowling Green NW II Jim Beaverson Capital University
2 Brennen Hunt SS/2B 5' 11" 165 Ashland NW I Rick Gough Ohio Dominican University
3 Noah Adcock SS/OF 5' 9'' 170 Elida NW II Todd Grapner  
4 Mason Montgomery SS/3B 6' 2" 170 Vermilion NW II Jeff Keck Bowling Green State University
5 Cole Noftz SS/3B 5' 10" 170 New Riegel NW IV Doug Depinet Heidelberg University
6 Nathan Ball LHP/OF 6' 3" 190 Perrysburg NW I Dave Hall Youngstown State University
7 Jaden Youtsey 3B/RHP 5' 11" 175 Lincolnview NW IV Eric Fishpaw Tiffin University
8 Braden Durham C/2B 5' 9'' 180 Toledo St Francis Desales NW I Tim Gerken Morehead State
9 Rickie Lacy RHP/C 5' 10" 190 Seneca East NW IV Rick Bowerman Muskingum University
10 Christian Petersen RHP/SS 6' 2" 180 Patrick Henry NW IV Ray Greene Ashland University
11 Palmer Yenrick SS/RHP 5' 11" 170 Oregon Clay NW I Jim Phillips University of Toledo
12 Rigo Ramos LHP/1B 6' 5" 178 Archbold NW III Dick Selgo Bowling Green State University
13 Jakobe Reese LHP/1B 6'4" 180 Mansfield Senior NW I Joe Recker  
14 AJ Blubaugh SS/RHP 6' 3' 160 Clearfork NW II Joe Staab University of Wisconsin-Milwaukee
15 Carter Holck 1B 5' 10" 185 Anthony Wayne NW I Mark Nell  
16 Bryce Binkley 3B/RHP 6' 2" 190 Lima Senior NW I Casey Reed Wright State - Lake Campus
17 Harrison Jackson 2B/SS 5' 11" 180 Lake NW III Greg Wilker Lourdes University
18 Jacob Wenning SS/RHP 6' 3" 175 Coldwater NW III Brian Harlamert  
20 Ben Vore RHP/3B 6' 2" 210 Lexington NW II Kevin Morrow University of Cincinnati
21 Jason Holly LHP/1B 6' 5" 215 Upper Sandusky NW III Scott Emerick  
                   
  Chad Spencer Coach     Lima Shawnee NW II    
  Jim Phillips Coach     Oregon Clay NW I    
  Eric Fishpaw Coach     Lincolnview NW IV    
                   

   NAVY TEAM

No. Player Name Position Height Weight High School District Division Coach College
1 Dylan Polen SS/OF 6' 1" 175 Loudonville NE III Brandon Grimes College of Wooster
2 Jack Amendola OF 5' 10" 180 Chagrin Falls NE II Mike Sweeney Lafayette College
3 Joey Torok OF/SS 5'10" 170 Kirtland NE III Luke Smrdel John Carroll (Football)
4 Anthony DiTomas SS/2B 5' 8" 140 Mayfield NE I DJ Rapposelli  
6 Matthew Amison 1B/3B 6' 1" 225 Green NE I Jon Wallace Walsh
7 Joey Knopp C/OF 6' 185 East Canton NE IV Doug Miller Walsh University
8 Nate Stahl RHP/1B 6' 4" 205 Walsh Jesuit NE I Chris Kaczmar Indiana University
9 John Bufford Jr RHP/3B 6' 203 Benedictine NE II John Ellis Mercyhurst North East
10 Parker Hray SS/OF 5' 11" 170 Norton NE II Rod Swartz Point Park University
11 Teddy Grendzynski RHPOF 6' 1" 180 Olmsted Falls NE I Todd Urban  
12 Jay Luikart LHP/OF 6' 190 Hillsdale NE IV Jason snow Wright State University
13 Yianni Skeriotis RHP 6' 3" 200 Massillon-Jackson NE I Bill Gamble The Ohio State University
14 Jarrett Varner 2B/RHP 6' 180 Waynedale NE III Justin McDowell Mount Union
15 Cameron Martin 3B/1B 5' 11" 205 Uniontown Lake NE I Joe Anderson Malone
16 Logan Newell LHP/OF 5' 9" 190 Grand Valley NE III Mathew Brummit Cuyahoga Community College
17 Nick Christopher C/OF 6' 180 Gilmour Academy NE II Jay Fowler Bucknell University
20 Leighton Banjoff OF/SS 6' 195 Elyria Catholic NE II Bruce Lisicky Nebraska of Lincoln
21 Jack Frank OF 6' 195 Strongsville NE I Doug Cicerchi Michigan State University
22 Logan Bell RHP/SS 6' 1" 190 Lisbon David Anderson NE IV Doug Andric University of Akron
23 Matthew McGrath 3B/OF 6' 2" 210 Rootstown NE III Keith Waesch Walsh University
                   
  Keith Waesch Coach     Rootstown NE III    
  Joseph Anderson Coach     Uniontown Lake NE I    
  John Ellis Coach     Benedictine NE II    
                   

  ROYAL BLUE

 

No. Player Name Position Height Weight High School District Division Coach College
1 Matthew McDonald C/2B 5' 10" 185 Paint Valley SE III Shayne Combs Shawnee State University
2 Tanner Cunningham LHP/OF 6' 175 Valley SE III Nolan Crabtree Shawnee State University
3 Tanner Kimbler SS/RHP 5' 11" 140 Green SE IV Dan McDavid Shawnee State University
4 Jesse Reliford OF/SS 6' 175 Kettering Fairmont SW I Kent Drake Urbana University
5 Cameron Svarda C/OF 5' 10'' 165 Madison SW III Matt Morrison  
6 Tyler Gambill OF/SS 5' 10" 180 Kings SW I Kevin mcclung Frontier Community College
7 Reece Robson C/SS 5' 11" 195 Nelsonville-York SE III Scott Robson  
8 Matt Baemel OF/1B 6' 4" 225 Westfall SE III Trevor Thomas  
9 Tylor Wolfe OF/RHP 6' 3" 195 Fairfield Union SE II Joe Alford Lakeland College
10 Jake D'Amico C/3B 6' 2" 190 Springboro SW I Mark Pelfrey  
11 Perry McMichen 2B/SS 5' 10" 180 Wyoming SW II Cary Daniel  
12 Grayson Hamilton RHP/OF 5' 11" 175 Lakota East SW I Ray Hamilton Ohio Dominician University
13 Tyler Androne C/RHP 5' 9" 180 Reading SW III R.J. Hayes Clark State
14 Luke Murray C/OF 6' 1" 190 Colerain SW I Justin Yeary Northern Kentucky University
15 Nick Wissman RHP/SS 6' 1" 165 Chaminade Julienne SW II Mike Barhorst University of Dayton
16 Traeten Hamilton SS/2B 6' 165 Whiteoak SE IV Chris Veidt University of Indianapolis
17 Alexander Brill OF/RHP 5' 11" 205 Firelands NE II Dan Ransom Ohio Dominican University
20 Andrew Brown RHP/1B 6' 6'' 195 Seven Hills SW IV Randy Russell Denison University
21 Garret Gray C/RHP 6' 2" 195 Circleville SE II Brian Bigam Butler University
22 Blais Hale SS/2B 6' 1" 185 Tecumseh SW I Chad Hale Cedarville University
                   
  Ray Hamilton Coach     Lakota East SW I    
  Ryan Lemley Coach     Warren Local SE II    
  Mike Barhorst Coach     Chaminade Julienne SW II