Coaches 2009 Week 3 Poll Results
Poll Open:  Thu Apr 30 12:00:00 2009
Poll Close: Sun May  3 00:00:00 2009

Division I
Place   ID      School                                  1st     2nd     3rd     4th     5th     Pts     Record  
1       1498    Strongsville                            16      6       3       2               260     16-3    
2       1255    Pickerington  North                     12      9       3       2               251     15-1    
3       1354    St Ignatius (Cle)                       1       3       6       2       4       156     13-4    
4       1056    Moeller, Archbishop (Cin)                               2       4       3       107     12-4    
5       670     Green                                   1       3       1       2       3       106     13-1    
6       1203    Olentangy Liberty (Powell)                      2       2       6       1       99      15-3    
7       876     Lincoln (Gahanna)                               1       3       1       2       87      15-3    
8       1684    Westlake                                                1       2               63      13-2    
9       1486    Steele (Amh)                                            1               2       47      14-3    
9       1188    Oak Hills (Cin)                                                 2       1       47      11-5    
11      1346    St Edward (Lkwd)                                1       1       2       1       44      12-3    
12      475     Dublin Scioto                                   1       1       1       1       43      11-1    
13      837     Lakota West (W. Chstr)                                                  3       39              
14      522     Elder (Cin)                                     1                       1       38      12-4    
15      716     Hilliard Davidson                                               2       1       35      16-2    
16      980     Mayfield                                        1       2                       34      9-2     
17      248     Brecksville-Broadview Hts                               1               2       30      12-2    
18      304     Canfield                                                1       1       1       25      12-1    
19      1142    Northmont (Clytn)                               1                       1       23      12-5    
20      972     Mason                                                   1                       17      15-5    
Other teams receiving votes (points):
Jackson (Mass) (15), Centerville (14), Boardman (Young) (13), Anthony Wayne (WhtHse) (12),
Madison Comprehensive (Mans) (10), Solon (7), Grove City (6), Perry (Mass) (6), Beavercreek (3),
Dublin Coffman (3), Twinsburg (2), St Francis De Sales (Tol) (2), Wadsworth (2), Talawanda (Oxfrd) (1),
Westerville North (1), South (Wil'by) (1), Loveland (1)

Division II
Place   ID      School                                  1st     2nd     3rd     4th     5th     Pts     Record  
1       472     Dover                                   11      8       4       1       1       231     16-1    
2       1614    Walsh Jesuit (Cuy.Flls)                 11      3       7       3               214     15-2    
3       1240    Perkins (Sand)                          4       8       1       1               145     16-0    
4       464     Defiance                                        2       2       3       3       123     12-2    
5       1584    Uttica                                          2       4       4       4       118     15-1    
6       196     Benedictine (Clev)                              2       1       4       1       99      11-4    
7       976     Maumee                                                  3       2       2       81      13-2    
8       188     Bellefontaine                                   1               2       5       74      14-2    
9       608     Franklin                                1       1                       2       70      17-3    
10      272     Bryan                                                   1       3       3       68      12-1    
11      1598    Vermilion                                               1               1       33      12-2    
12      1522    Tallmadge                                               1       1       1       32      11-3    
12      198     Benjamin Logan (Blfontn)                                                1       32      14-3    
14      1534    Tippecanoe (Tip City)                                   1       1               31      15-6    
15      164     Batavia                                                 1                       27      12-3    
16      1636    Waverly                                                         2       1       24      14-1    
17      1412    Shawnee (Lima)                                                                  14      13-4    
18      1420    Sheridan (Thrnvll)                                                              10      14-5    
19      1288    Revere (Rich'fld)                                                       1       8       11-3    
19      300     Cambridge                                                                       8               
Other teams receiving votes (points):
Kenton Ridge (Spr) (6), Urbana (5), McNicholas (Cin) (5), Canal Winchester (5), Lemon-Monroe (4),
Bishop Watterson (Cols) (3), Wapekoneta (3), Ross (Hamltn) (3), Field (Magdr) (3),
Lakewood (Hebron) (2), Perry (1), Clear Fork (Bellvll) (1), ND-CL (Chrdn) (1), Shawnee (Spr) (1)

Division III
Place   ID      School                                  1st     2nd     3rd     4th     5th     Pts     Record  
1       158     Badin (Hamltn)                          20      7       1               1       277     16-1    
2       394     Coldwater                               10      14      1       1       1       251     18-1    
3       1396    Sandy Valley (Magn)                             2       8       4       3       167     16-2    
4       572     Fairview (Shrwd)                                        4       6       6       154     13-1    
5       758     Indian Valley Gnadn)                            1       5       7       3       149     16-2    
6       750     Independence                                    2       4       3       2       131     13-2    
7       102     Adena (Frnkft)                                          1       5       6       127     12-2    
8       720     Hillsdale (Jromsvlle)                           1       1       2       2       89      10-5    
9       290     Bucyrus                                                                 2       55      14-2    
10      369     Cincinnati Hills C.A.                                   2       1       1       54      15-2    
11      914     Lutheran West (R-Rvr)                                   1                       33      13-2    
12      1696    Wheelersburg                                            1       1               31      18-2    
13      1260    Pleasant (Marion)                               1       1                       24      16-2    
14      1352    St Henry                                                                        22      11-4    
15      120     Anna                                                                    1       21      10-1    
16      920     Madeira (Cin)                                   1                               12      15-4    
17      556     Fairland (Prctvlle)                             1                               9       14-1    
18      340     Canton Central Catholic                                                 1       7       12-5-1  
18      518     Edison (Milan)                                                                  7       11-3    
20      1548    Triway (Woostr)                                                         1       6       14-4    
20      1652    Wellston                                                                        6       10-3    
Other teams receiving votes (points):
Heath (Cols) (5), Zane Trace (Chille) (3), Versailles (3), Cuyahoga Hts. (Cle) (3),
Bishop Hartley (Cols) (2), Carlisle (1), Garaway (Sgr Crk) (1)

Division IV
Place   ID      School                                  1st     2nd     3rd     4th     5th     Pts     Record  
1       1368    St Joseph Central (Irntn)               16              4       3       2       237     14-0    
2       1284    Reading                                 3       7       4       4       5       206     15-2    
3       823     Lake Center Christian (Hrtvlle)         3       11      7               2       203     13-1    
4       1536    Toronto                                 3       5       3       8               169     15-3    
5       1090    Newark Catholic                         2               1       4       4       120     12-6    
6       430     Covington                                               1       2       4       108     11-2-1  
7       134     Patrick Henry (Hamler)                  1       1       1       1       7       105     11-4    
8       408     Columbiana                              1       1                       3       87      12-3    
9       1370    St Joseph Cent.Cath. (Fre)                              3       1               86      13-3    
10      566     Fairport Harding                                1               4       1       84      13-4    
11      612     Franklin Monroe (Ptsbrg)                        1       3       1       1       50      13-0    
12      494     Eastern (Reedsville)                                    1               1       48      12-5    
13      642     Gilmour Acad.(Gates Mls)                1               1       1               42      9-3     
14      667     Cin. Christian (Ind Sprngs)                     2                               18      10-4    
15      438     Crestview (Convoy)                              1                               13      10-2    
16      1038    Miller City                                                     1               10      10-2    
17      772     Jefferson (Delphos)                                     1                       9       10-3    
18      326     Catholic Centeral (Steub)                                                       7       10-2    
19      1454    Southern (Racine)                                                               5       10-7    
19      412     Columbus Grove                                                                  5       13-4    
19      946     Mapleton (Ash)                                                                  5       10-2    
Other teams receiving votes (points):
Fort Loramie (4), Springfield (N.Midl) (4), Green (Frnk Furn) (4), Triad (N. Lwsbrg) (4),
Fisher Catholic (Lancastr) (3), Manchester (3), Arlington (2), Cincinnati Country Day (2),
South Gallia (Crn Cty) (2), Hopewell-Loudon (Bascin) (1), Minster (1), Summit Country Day (Cin) (1),
Toledo Christian (Tol) (1), Symmes Valley (Wllw Wd) (1)