Coaches 2017 Week 1 Poll Results
Poll Open:  Thu Apr 13 12:00:00 2017
Poll Close: Sun Apr 16 00:00:00 2017

Division I
Place   ID      School                                  1st     2nd     3rd     4th     5th     Pts     Record  
1       764     Jackson (Mass.)                         19      2       2       1       1       247     8-0     
2       1056    Archbishop Moeller                      6       8       9       2       1       233     9-1     
3       292     Butler                                  3       12      3       4       1       196     13-0    
4       1388    St Xavier                                       1       6       9               156     8-1     
5       904     Loveland                                1       2       3       2       4       140     10-2    
6       837     Lakota West                                     2       2       3       4       104     10-1    
7       972     Mason                                           1       1       1       2       72      10-2    
8       150     Avon                                                    2               3       67      9-1     
9       1486    Steele                                                  1       1       3       61      11-3    
10      1254    Pickerington  Central                                           3       3       42      12-2    
11      717     Hilliard Darby                                                  1       1       28      9-1     
12      876     Gahanna Lincoln                                                                 25      9-1     
13      1428    Solon                                                                           24      8-3     
14      846     Lebanon                                                                 2       17      10-1    
15      214     Big Walnut                                                                      16              
16      670     Green                                                                           15      6-0     
17      124     Anthony Wayne                                                   1               14      8-1     
18      1354    St Ignatius                                                             1       12      7-2     
18      680     Grove City                                                              1       12      9-5     
20      550     Fairfield                                                                       11      9-2     
Other teams receiving votes (points):
Olentangy (Lewis Cntr) (9), Springboro (9), St John'S Jesuit (8), Lake (7), Miamisburg (7),
Dublin Jerome (6), Twinsburg (5), Northmont (4), New Albany (4), Pickerington  North (4),
Kings (4), Thomas Worthington (3), Hudson (3), Avon Lake (3), Walsh Jesuit (3), Strongsville (2),
Centerville (2), Mayfield (2), Anderson (2), Start (1), Milford (1), Beavercreek (1),
St Francis de Sales (Tol) (1), Lakota East (1), St Edward (1)

Division II
Place   ID      School                                  1st     2nd     3rd     4th     5th     Pts     Record  
1       346     Chagrin Falls                           4       7       6       3       3       198     10-1    
2       1596    Van Wert                                7       3       4       5       2       190     10-0    
3       1330    Ross ((Hamilton))                       4       4       3       5       3       177     11-2    
4       1616    Wapakoneta                              1       2       2       3       6       132     9-2     
5       1420    Sheridan                                1       4       2       2       2       125     9-0     
6       796     Jonathan Alder                          7       1       2       2       1       118     11-1    
7       956     Marietta                                                2       3       4       97      9-1     
8       1598    Vermilion                               1               1               1       70      8-3     
8       144     Athens                                          2                       1       70      9-1     
10      1524    Taylor                                  1       3       2       1               64      11-1    
11      330     Celina                                  1                       1       1       53      8-1-1   
12      304     Canfield                                                1       1       1       51      6-1     
13      830     Lakewood (Hebron)                               2       1                       35      12-2    
14      464     Defiance                                1               1                       30      8-3     
15      1658    West Branch                                                                     23      8-2     
16      1022    Miami Trace                                                                     13      8-2     
17      1488    Steubenville                                                    1               12      10-2    
18      686     Hamilton Township                                                       1       10      11-2    
19      1568    Unioto                                                  1                       8       9-2     
20      388     Clinton-Massie                                                  1               7       9-2     
Other teams receiving votes (points):
Bishop Watterson (6), Field (6), Poland Seminary (5), Bellevue (5), St Francis DeSales (Col.) (4),
Shelby (3), Oakwood (3), New Richmond (3), Chaminade Julienne (2), Indian Valley (1),
Badin (1), Bowling Green (1), Lake Catholic (1), Madison Comprehensive (1)

Division III
Place   ID      School                                  1st     2nd     3rd     4th     5th     Pts     Record  
1       534     Elyria Catholic                         11      7       2       1               196     9-1     
2       394     Coldwater                               1       4       5       10      2       183     7-1     
3       572     Fairview                                4       2       4       4       7       170     8-0     
4       519     Edison(Richmond)                        2       5       2       2       3       131     13-0    
5       354     Champion                                2       6       1       2       1       125     9-1     
6       1504    Summit Country Day                                      7       3       1       111     8-2     
7       1400    Seneca East                                                     2       4       100     7-1     
8       1378    St. Thomas Aquinas                                      1               3       90      7-2     
9       714     Hiland                                  4               1               1       56      11-0    
10      1600    Versailles                                              2       1       2       43      9-1     
11      812     Kirtland                                                                        39      4-1     
12      1696    Wheelersburg                            1       1       1                       27      8-1     
13      1682    West Jefferson                                                          1       17      8-3     
13      120     Anna                                                                            17      4-3     
15      518     Edison (Milan)                          1                                       14      9-1     
15      369     Cincinnati Hills Christ. Acad                   1                               14      11-2    
17      368     Cincinnati Country Day                                          1               11      8-2     
18      340     Canton Central Catholic                                                         8       5-2     
19      1048    Minford                                                                 1       6       7-2     
19      1308    Riverdale                                                                       6       7-1     
19      1506    Swanton                                                                         6       8-0     
Other teams receiving votes (points):
Eastwood (5), Clear Fork (5), Ottawa-Glandorf (4), Rossford (4), Garfield (4), Lutheran West (4),
Northeastern (4), Garaway (4), Hawken (3), Triway (3), South Point (3), Trinity Hs (3),
Alexander (2), Dawson-Bryant (2), Oak Hill (2), Worthington Christian (2), Northmor (2),
Loudonville (1), Wellington (1), Pleasant (1)

Division IV
Place   ID      School                                  1st     2nd     3rd     4th     5th     Pts     Record  
1       1536    Toronto                                 16      2               1       2       202     11-1    
2       1668    Western Reserve                         3       7       3       2       1       157     7-0     
3       852     Lehman Catholic                         1       3       6       5       3       152     9-1     
4       1114    Newton Local                            3       4       6       3               138     11-1    
5       604     Fort Recovery                                   1       3       5       2       119     6-2     
6       768     Jackson-Milton                                  1       1       2       4       99      7-1     
7       720     Hillsdale                               2               1       3       2       96      8-2     
8       1374    St Paul                                         1       2               5       85      8-2     
9       990     Mc Comb                                         1       1               1       53      6-1     
10      1110    New Riegel                                      2               1               37      4-2     
11      1090    Newark Catholic                                                 1               34      2-7     
12      1538    Triad                                                           1       1       26      9-1     
13      1104    New Miami                                                                       17      7-5     
14      1628    Waterford                                       1                       1       16      8-2     
15      1336    Russia                                          1                       1       15      9-1     
16      512     Edgerton                                                1               1       14      8-1     
17      552     Fairfield                                               1                       12      6-1     
18      412     Columbus Grove                                  1                               9       10-1    
19      1502    Stryker                                                         1               7       7-1     
19      446     Cuyahoga Heights                                                                7               
Other teams receiving votes (points):
Strasburg-Franklin (6), Fisher Catholic (6), Southern (Racine) (6), Kalida (5), Fayetteville-Perry (5),
Grove City Christian (4), Leipsic (4), Miami Valley Christian (4), Minster (3), Shadyside (3),
Mc Kinley (3), St John School (Delphos) (3), New London (3), Plymouth (3), Tri-County North (2),
Miller City (2), Ridgemont (2), Buckeye Central (2), Hicksville (2), Mohawk (2), Berne Union (1),
Eastern (Reedsville) (1), John F Kennedy (1), Manchester (1)